Masallar

Tembel Güzel Masalı

Tembel Güzel Masalı: Bir varmış, bir yokmuş. Masallarla dolu büyülü bir dünyada Tembel Güzel adında bir kız yaşarmış. Tembel Güzel’in günleri tembellik yaparak ve uyuyarak geçermiş. Sabahları erken kalkmaz, ev işlerine yardım etmez ve derslerine çalışmazdı. O kadar tembeldi ki, hiçbir şey onu harekete geçiremezdi.

Bir gün, Tembel Güzel’in annesi çaresizlik içinde kalmış ve ona bir ders vermek istemiş. Annecik,”Kızım, sana bir görev vereceğim. Evin bahçesindeki güller solmak üzere. Onları sulaman gerekiyor. Bu görevi tamamlarsan bütün gün boyunca oyalanabilirsin!” demiş. Bunu duyan Tembel Güzel, memnuniyetle kabul etmiş. Ancak, güllerin sulanması için ona verilen küreği bile almadan tekrar yatağına geri dönmüş.

Ertesi sabah uyandığında, bahçedeki güller tamamen solmuştu. Tembel Güzel bunun farkına varınca çok pişman olmuş. Anneciği ise hüzünle,”Kızım, tembellikle uğraşmanın sonucu böyledir. Sadece kendini ve başkalarını üzüyorsun” demiş.

Bu olaydan sonra Tembel Güzel, kendisinin nasıl daha aktif ve sorumluluk sahibi biri olabileceğini düşünmeye başlamış. Bir gün, ormanda dolaşırken bir periyle karşılaşmış. Peri, ona özel bir hediye vermek istemiş ve demiş ki,”Tembel Güzel, senin içinde büyük bir potansiyel var. Yapman gereken tek şey kendine inanmak ve sorumluluk almak.”

Tembel Güzel bunu duyunca çok heyecanlanmış ve perinin sözlerine inanmış. Artık hayatına daha aktif bir şekilde devam etmeye karar vermiş. Ev işlerine yardım etmeye başlamış, okulda derslerine çalışmaya özen göstermiş ve sabahları erken kalkmış.

Zamanla Tembel Güzel’in hayatı değişmeye başlamış. Daha enerjik ve mutlu hissediyormuş. Arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçiriyor, çevresine yardım ediyordu. Onun bu değişimi herkes tarafından fark edilmiş ve takdir edilmiş.

Bir gün, Tembel Güzel Kralın düzenlediği bir yarışmayı duymuş. Bu yarışmada masal anlatıcılığı yapılacak ve en iyi masalı anlatan kişi büyük bir ödül kazanacaktı. Tembel Güzel, içindeki yeteneği keşfetmenin zamanı geldiğini düşünmüş ve yarışmaya katılmaya karar vermiş.

Yarışma günü gelip çatmış. Tembel Güzel, sahneye çıkarak masalını anlatmaya başlamış. Sesi ve anlatımı o kadar etkileyiciymiş ki herkes büyülenmiş. Masalının içine özenle yerleştirdiği heyecan ve merak, dinleyicileri adeta sürüklemiş.

Sonunda, yarışma sonuçları açıklanmış ve Tembel Güzel birinci seçilmiş. Kral ona büyük bir ödül vermiş ve,”Tembel Güzel, senin masalın bizi büyülendirdi! Aynı şekilde hayatını da değiştirmek için çaba gösterdin ve bu seni gerçekten güzel yaptı” demiş.

Tembel Güzel, masal anlatıcılığındaki başarısıyla ünlenmiş ve insanlara ilham veren bir figür haline gelmişTembel Güzel’in başarısı yayılmış ve insanlar arasında büyük bir ilgi uyandırmıştı. Artık herkes onun masallarını duymak için sıraya giriyor, onun öğrettiklerini hayatlarına uygulamaya başlıyorlardı.

Tembel Güzel, ününe rağmen alçakgönüllü kalmayı başardı. Hâlâ çevresine yardım ediyor, insanların sorunlarına kulak veriyor ve onlara moral veriyordu. İnsanlar, onun kendilerine olan güvenlerini artırdığını ve potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olduğunu söylüyorlardı.

Bir gün, Tembel Güzel ormanda dolaşırken yorgun ve aç bir kurtla karşılaştı. Kurt oldukça zayıftı ve Tembel Güzel onu hemen tanıdı. “Merhaba Bay Kurt, nasılsınız?” diye sordu.

Kurt şaşkın bir şekilde cevapladı, “Beni tanıyor musun? Ama biliyorum ki birçok insana zarar verdim.”

Tembel Güzel gülümsedi ve dedi ki, “Evet, senin hatalarını biliyorum. Ama herkesin ikinci bir şansı hak ettiğine inanıyorum. Sana yardım edebilirim, eğer istersen.”

Kurt şaşkınlık içinde, “Neden bana yardım etmek istersin? Ben sana zarar verebilirim,” dedi.

Tembel Güzel gülerek, “Herkesin değişme şansı olduğuna inanıyorum. Senin değişebileceğine ve kötü eylemlerden vazgeçebileceğine inanıyorum. İyi bir kurt olabilirsin.”

Bu sözler kurtun kalbini yumuşattı ve kabul etti. Tembel Güzel, ona yardım etmek ve doğru yolu bulmasına destek olmak için elinden geleni yaptı.

Zamanla kurt değişmeye başladı. Tembel Güzel’in öğrettikleri sayesinde kendi içindeki iyiliği keşfetti. Artık avlanmayı bıraktı, ormanda yaşayan hayvanlara yardım etmeye başladı ve onlarla dostluk kurdu.

Tembel Güzel ve Kurt, birlikte masal anlatıcılığı yapmaya başladılar. Kurt, Tembel Güzel’e doğa hakkında bilgi verirken, o da insanlara değerli dersler anlatıyordu. İnsanların ve hayvanların mutluluğunu sağlamak için çalışıyor, herkese sevgi ve hoşgörüyle yaklaşıyorlardı.

Masallarıyla insanları büyüleyen ikili, dünyayı gezerek iyilik tohumları saçtı. Her yerde, Tembel Güzel ve Kurt’un masal anlatımlarını duymak için insanlar bir araya geliyor, umutla dinliyorlardı.

Tembel Güzel’in değişimi ve kurtun dönüşümü, herkesin hayatında büyük etkiler yarattı. İnsanlar, ne kadar tembel olursa olsun, içlerindeki potansiyeli keşfetmenin mümkün olduğunu gördüler. Hayvanlar arasındaki düşmanlığın da yerini anlayış ve dostluğa bırakabileceğini öğrendiler.

Ve böylece Tembel Güzel ile Kurt, “Değişimin Masalı”nı tüm dünyaya anlattılar. Bu masal, insanların hayatlarına bir ışık tuttu, umut verdi ve herkesi daha iyi bir dünya için harekete geçirdi. Artık herkes, hayatında bir değişim yapabileceğine ve başkalarının hayatına dokunarak dünyayı güzelleştirecekti.

Masalımızı Beğendiniz Mi?

Masalı Derecelendirmek için Bir Yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Oy Sayısı: 0

Hiç Kimse Oy Vermedi, Bu Masala ilk Değerlendiren Siz Olun.

Masal Oku

Masal Oku, çocukların hayal gücünü geliştirir, eğlendirir ve öğrenmelerini sağlar. İyilik, adalet, cesaret gibi değerleri örneklerle göstererek çocukların duygusal ve sosyal gelişimine katkı sağlarlar. Masal okumak, çocukların hayal kurmalarını, kendilerini ifade etmelerini ve yeni fikirler üretmelerini teşvik eder. Ayrıca ebeveynlerle çocuklar arasında güçlü bir iletişim ve bağ kurulmasını sağlar. Masallar sadece eğitici değil, aynı zamanda eğlenceli zaman geçirmek için de önemlidir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ahmet Serkan Abseyi

    Çok etkileyici bir masal, inspirasyon dolu

  2. Hicran Sül

    Büyülü bir dünyada değişim ve umut dolu bir masal. ️

  3. Mete Zubaroğlu

    Çok güzel bir masal ve ilham verici bir hikaye.

Başa dön tuşu