Şarkı Söyleyen Eşek Masalı

Bir zamanlar ormanda yaşayan vahşi bir eşek vardı. Bu eşeğin hiç arkadaşı yoktu ve yalnız yaşardı. Bir gün eşeğin yanından geçen bir çakal, eşeği gördü yanına gitti ve “Bir sorun mu var?”neden üzgün görünüyorsun arkadaşım? dedi. Eşek çakala döndü ve ” Hiç arkadaşım yok çok yalnızım.” dedi.

Çakal:”merak etme bugünden itibaren ben senin arkadaşın olacağım”dedi. O günden sonra, eşek ve çakal çok iyi arkadaş oldular. Her zaman birlikteydiler. Bir akşam, çakal ve eşek ormanda dolaşıyorlardı. Yürüdükleri sırada ormanın yakınındaki bir köye gelmişlerdi. önlerine meyve ağaçları çıktı.

“Aaa ,meyveler ne kadar güzel görünüyorlar gidip biraz yiyelim dedi eşek” “Tamam Ama sessizce gidelim”dedi çakal. Bahçeye girdiler ve sessizce meyveleri yemeye başladılar, iyice yedikten sonra bir ağacın altında uzandılar. “Bu meyveler çok güzel ama bir şey eksik “dedi eşek.

Eksik olan ne? diye sordu çakal. “Tabiki müzik” dedi eşek. Çakal: “İyi de nerden müzik bulacağız.” dedi.
Eşek: benim iyi bir şarkıcı olduğumu unuttun galiba dedi çakala. Çakal: “Biz şu an bahçedeyiz eğer çiftçiler bizi duyarsa iyi olmaz.” Şarkıyı başka yerde söyle dedi.

“Sesimin kötü olduğunu düşünüyorsun değil mi?” dedi eşek. Çakal, eşeğin kendisini dinlemeyeceğini anladı ve ordan uzaklaştı. Bir ağacın arkasına saklandı. Eşek yüksek sesle şarkı söylemeye başladı. Eşeğin sesini duyan çiftçiler, sopayla bahçeye koşmaya başladılar ve eşeği bulup onu dövdüler.

Çiftçiler gittikten sonra çakal eşeğin yanına gitti ve “beni dinlemeliydin”dedi. Eşek: “Utanarak onlar müziği sevmiyorlar galiba.” dedi. Çakal: “Seni seven arkadaşlarının tavsiyelerini dinlemezsen böyle olur” dedi ve ikisi birlikte bahçeden çıktılar.

Bir önceki masalımız olan Seyyar Satıcı ve Eşeğin Yükü Masalı başlıklı masal bilgilendirici masallar, eğitici masallar ve eşek masalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın