Aslan ve Tavşan Masalı

Bir zamanlar güzel bir ormanda kendi gücüyle gurur duyan bir aslan yaşarmış. Bu aslan ormandaki tüm hayvanların korkulu rüyası olmuş. “Aslan böyle devam ederse hiçbirimiz hayatta kalmayacağız” dedi bir ayı.

“Gerçekten ihtiyacı olmadığı halde çok fazla hayvan öldürüyor” dedi küçük bir tavşan. “Aslanı durduracak bir şey bulmalıyız” dedi maymun. Böylece hepsi bir araya geldiler ve aslanla buluşmaya gittiler.

“Ormanın kralı, senden küçük bir şey istemeye geldik” dediler.

“Nedir isteğiniz”dedi aslan.

“Sen ormanın kralısın ama herkesi öldürdüğün için yakında hükmedeceğin hiç hayvan kalmayacak bu yüzden gereksiz yere hayvanları öldürmeyi bırakmalısın. Sana söz veriyoruz “Her gün yemeğini biz sana getireceğiz.” dediler.

Aslan hayvanların teklifini kabul etti ve böylece o gün aslana kim yem olucak onu düşünmeye başladılar. Sonunda küçük bir tavşanı aslana vermeye karar verdiler. Diğer hayvanlar küçük tavşanın kuyunun yanında beklemesini söylediler ve ordan uzaklaştılar. Küçük tavşan bütün gün kuyuya yakın yerlerde dolaştı. Akşam aslanın evine doğru yola koyuldu. Aslan o zamana kadar hiç bir şey yemememişti ve çok açtı. Kendisine doğru gelen küçük bir tavşan gördüğünde öfkelendi.

“Seni küçük şey neden bu kadar geç geldin? diğer hayvanlar bu kadar küçük bir hayvanı göndermeye nasıl cüret ederler? “Hepsini öldüreceğim”dedi aslan ve öfkeyle kükredi. “Bu benim suçum değil. Yanımda üç tane daha tavşan vardı. Buraya gelirken başka bir aslan bize saldırdı. Sadece ben kaçmayı başardım. “Diğer aslan tavşanları yedi” dedi akıllı tavşan.

“Ne? Ormanda başka bir aslan mı? Beni hemen ona götür, “dedi aslan öfkeyle. Tavşan aslanı kuyuya götürdü ve ona uzaktan gösterdi. “Kuyudan biraz su içmeye çalışırken diğer aslan bize kuyudan atladı” dedi tavşan. Aslan kuyuya öfkeyle koştu ve kuyunun içine baktı.

Kuyunun içinde, ona bakan başka bir aslan gördü. Aptal aslan öfkesinden kendi yansımasına baktığını fark etmedi ve öfkeyle kükredi. Kuyudan aynı kükreme sesi geldi.

Sadece kendi kükremesinin yankısıydı. Ancak aslan diğer aslanın kendisine meydan okuduğunu düşündü ve kuyunun içine atladı. Bu da kötü aslanın sonu oldu.

Bir önceki masalımız olan Çakal ve Savaş Davulu Masalı başlıklı masal çakal ve savaş davulu, Çakal ve Savaş Davulu masalı ve hayvan masalları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın