Tüccar ve Aptal Berber Masalı

Bir zamanlar küçük bir kasabada Ali adında bir tüccar yaşardı. Ali ve karısı çok cömert ve iyi insanlardı. Kasabadaki herkes onları tanıyor, evlerini ziyaret ediyor ve onları çok seviyordu.

Bir gün Alinin denizde çıkan fırtınada gemisi battı. Ali borca girdi. Ticaret için ona borç para veren herkes ondan paralarını geri ödemesini istedi. Ali çaresizce evindeki bütün eşyalarını satmak zorunda kaldı ve her şeyi sattı.

Parasıyla birlikte bütün arkadaşları da onu terk etti. “Arkadaşlarım bile beni terk ettiler onlar sadece param için yanımda olmuşlar” diye düşündü.

“Karıma ve çocuklarıma verecek hiçbir şeyim yok. Belki de hayatımı sona erdirmeliyim Onların acı çektiğini görmek beni çok üzüyor” diye düşünerek Uykuya daldı.

O gece garip bir rüya gördü; Rüyasında bir adam gördü ve “Başıma sopayla vurursan ömür boyu sürecek kadar çok altının olacak” dedi ve Ali rüyada adamın başına sopayla dokunduğunu ve adamın dev bir altın dağına dönüştüğünü gördü.

Ertesi sabah Ali, kapı sesiyle uyandı. “Hayalim gerçek olabilir mi? Bir daha zengin olabilir miyim”? Diye düşündü Ali kendi kendine.

“Berber senin için geldi”diye karısı çağırdı Aliyi.

“Ne kadar aptalım Bir rüyaya inandım” dedi ve tıraş için oturdu. Tam o sırada kapı tekrar çaldı Ali ayağa kalktı, kapıyı açtığında rüyasında gördüğü adam kapıda duruyordu. Ali bir sopa aldı ve kapıda duran adamın kafasına dokundu ve adam büyük bir altın yığınına dönüştü. Ali çok sevindi. Berber altınları saklamasını tavsiye etti Aliye.

Berber açgözlü bir adamdı ve çok aptaldı. “Bende başkalarının kafalarına sopayla vurup zengin olabiliri , insanları tıraş etmekten ve çok az para kazanmaktan bıktım” diye düşündü kendi kendine.

Aptal berber dükkanına gitti ve gelen müşterilerin kafalarına sopayla vurmaya başladı. Berbere giden müşteriler çok korktu ve içlerinden biri polise gidip berberi şikayet etti. Aptal berber hapse girdi. Aç gözlülüğünün ve aptalığının bedelini ödedi.

Bir önceki masalımız olan Şarkı Söyleyen Eşek Masalı başlıklı masal çocuk masalları, kısa masallar ve masal hakkında bilgiler verilmektedir.

“Tüccar ve Aptal Berber Masalı” üzerine bir yorum

Yorum yapın