Sadık Gelincik Masalı

Bir zamanlar küçük bir kasabada karısıyla birlikte yaşan bir çiftci vardı. Onların küçük bir oğulları vardı. Adam Bir gün başka bir köyden evine dönerken annesinin başında ağlayan bir gelincik gördü.

“Ah zavallı hayvan, onu burada bırakırsam ölür onu eve götürmeliyim” diye düşündü ve gelinciği eve götürdü. Adam: Karıcım bu küçük gelinciği eve gelirken buldum ,onu sahiplenelim Oğlumuzla birlikte büyür dedi ve karısı da kabul etti.

Gelincik o evde sevgi ve özenle büyüyordu. Gelincik bebeğin yanında yatıyordu beraber oyunlar oynuyorlardı ve artık kardeş gibi olmuşlardı.

Gelincik çabuk büyüyordu ve gün geçtikçe adamın karısı gelincik hakkında şüphelenmeye başlamıştı. “Sonuçta bu vahşi bir hayvan ,eninde sonunda gerçek yüzünü gösterecek”diye düşündü kendi kendine. Gelinciğin yatağını ayrı koydu ve oğluyla oynadıkları zaman onu dikkatle izliyordu.

Adamın evden uzakta olduğu bir gün kadın su getirmek için nehre gitmeye karar verdi. Etrafına baktı ve oğlunun beşiğinde uyuduğunu gördü. Gelincik beşiğin yanındaki yerde uyuyordu. Kadın “Umarım ben gelene kadar gelincik oğluma zarar vermez.” dedi. Oğluna baktı ve sonra nehre doğru aceleyle gitti.

Gelincik bir ses duydu ve aniden uyandı. Etrafına baktı ve duvardaki bir delikten içeri giren büyük siyah bir yılan gördü.

“Yılan kardeşime zarar verecek, annem ve babam uzakta küçük kardeşimi korumak zorundayım”diye düşündü. Yılanın bebeğe doğru gittiğini gördü.

Gelincik cesur bir şekilde siyah yılanın yanına koştu uzun bir kavgadan sonra, gelincik sonunda yılanı öldürmeyi başardı. Tam o sırada çiftcinin karısı eve döndü gelincik sevinçli bir şekilde, kadının yanına koştu ve kardeşini nasıl koruduğunu onu nasıl kurtardığını kadına anlatmaya çalıştı.

Ama kadın gelinciğin ağzında ve ayaklarında kan görünce “Bu hayvan benim oğlumu öldürdü” diye düşündü, çok sinirlendi ve gelinciği öldürmek için elindeki su kabını gelinciğin üzerine fırlattı.

Kadın korkuyla içeri koştu ve oğlunun yatağında uyuduğunu görünce çok şaşırdı. Oğlunun yatağının yanında da öldürülmüş bir yılan gördü.

“Ah ben ne yaptım” dedi çiftcinin karısı “oğlumun hayatını kurtaran sadık gelinciği öldürdüm.”dedi ve çok üzüldü.

Bir önceki masalımız olan Karga ve Kolye Masalı başlıklı masal çocuk masalları, hayvan masalları ve Karga ve Kolye Masalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın