Kurnaz Çakal Masalı

Bugün “Kurnaz Çakal” adında kısa bir hayvan masalını sizlerle paylaştık. Bu kısa masallar çocuklarınızı eğitmek için hazırlanmıştır. Kısa hayvan masallarını sitemizin kısa masallar kategorisinden ulaşabilirsiniz. En iyi çocuk masalları için bizi takip etmeyi unutmayın. Bildirimleri takip etmeyi kabul edip sitemizde yayınlanan son masallar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kurnaz Çakal Masalı

Bir zamanlar büyük bir ormanda beraber yaşayan birçok çakal vardı. Aslanlardan kalan artıkları yemek için birlikte dolaşırlardı. Çakallardan bir tanesi artık yaşlanmıştı ve diğer genç çakallar onunla yemeklerini paylaşmak istemiyorlardı.

“Yiyecek bulmanın bir yolunu bulmalıyım yoksa daha fazla hayatta kalamam” diye düşündü kendi kendine.

Yaşlı çakal yiyecek aramaya karar verdi. Günlerce etrafta dolaştı fakat yiyecek bulamadı. Gittiği yerlerde diğer hayvanlar ona saldırdılar.

Yaşlı çakal son çare olarak köye girmeye karar verdi. Akşam karanlık olunca yiyecek bulmak için köy sokaklarında yürüdü. gece karanlığında Bir anda bir sürü köpek çakalın peşine düştü. Yaşlı çakal çok korktu ve hızlıca koşmaya başladı. Kaçmanın bir yolunu bulamayan çakal bulduğu ilk açık eve girdi.

Birden kendini kötü kokulu bir sıvının içinde buldu. Bir boya fıçısıydı. Ev köyün boyacısına aitti. Çakal aceleyle girdiği boya fıçısından çıktı ve korkuyla dışarı çıktı. onu dışarıda bekleyen köpekler, çakalı karşılarında görünce kaçtılar, çakal şaşırdı! köpeklerin gittiğinden emin olunca ormana geri döndü.

Çakal susamıştı ve su içmek için ormandaki nehre gitti. Nehre gittiğinde oraya gelen diğer tüm hayvanlar ondan korkup kaçtılar. Çakal onların neden korktuğunu anlamıyordu. şaşkınlıkla etrafa baktı ama yanlış bir şey görmedi. Çok susadı ve susuzluğunu gidermek için nehre doğru gitti. Su içerken kendi yansımasını gördü. Parlak ve gerçekdışı bir renkte garip görünümlü bir yaratık gördüğünde şok oldu. Çakal önce korkmuştu ama kısa sürede kendi yansımasına baktığını fark etti. İçine düştüğü kötü kokulu sıvıyı hatırladı. “Demek o yüzden köpekler ve ormandaki bütün hayvanlar korkuyorlardı!” diye düşündü. Aklına kurnazca bir plan geldi.

Korkmuş hayvanlara seslendi. “Benden korkmayın, sizi korumak için tanrı tarafından gönderildim”. Hayvanlar ona hemen inandılar ve onu ormanın kralı yaptılar.

Gün geçtikçe çakal daha gururlu ve tembel bir hale geldi. Artık yiyecek aramak zorunda kalmıyordu. Diğer hayvanlar ona yiyecek getiriyor ve ona bakıyorlardı. Bir gece çakal kardeşlerini düşündü ve ulumaya başladı.

Diğer hayvanlar kralın bir çakal gibi uluduğunu duyunca şaşırdılar ve hatalarını geçte olsa anladılar. “Bu çakal tanrı tarafından gönderilen mucize bir hayvan değil. Bir çakal gibi inliyor diğer çakalları çağırıyor. Bizi kandırdı ona bir ceza vermeliyiz” dediler ve tüm hayvanlar bir araya gelip kurnaz çakalı bir güzel dövdüler.

Bir önceki masalımız olan Kurbağa ve Öküz Masalı başlıklı masal çocuk masalları, hayvan masalları ve kısa masallar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın