Kuğular ve Kaplumbağa Masalı

Bir zamanlar küçük bir köyün yanında bir göl varmış. Bu Gölde iki kuğu ve onların yakın arkadaşları olan bir kaplumbağa yaşarmış. Birbirleriyle oyunlar oynar hikayeler anlatıp zaman geçirirlermiş.

Fakat o yıl hiç yağmur yağmamış ve göl kurumaya başlamıştı.

“Göl kuruyor yaşamak için başka bir yer bulmalıyız” dedi kaplumbağa. Kuğular: “biz Uçacağız ve uygun bir yer arayacağız” dediler. Her iki kuğu da daha iyi bir yer bulmak için farklı yönlere uçtular. Biraz uzakta, kuğulardan biri büyük bir göl fark etti. Bol su vardı ve içinde çok sayıda balık vardı. Diğerlerine söylemek için geri geldi.

Üç arkadaş bu habere çok sevindiler ve heyecanlandılar. “Yaşasın Artık hiçbir sorunumuz olmayacak” dediler.

“Tek bir sorunumuz var” diye yanıtladı bir kuğu. “Biz iki kuğu oraya kısa sürede uçabiliriz. Ama kaplumbağa arkadaşımız sen çok yavaş yürüyorsun ve göl biraz uzakta. Oraya asla ulaşamazsın.”dediler.

Kaplumbağa bir süre düşündü. Aniden yüzü aydınlandı. “Bir fikrim var ! Bana bir sopa getirin, çubuğun ortasını ağzımla tutacağım. İkiniz de çubuğu her iki taraftan tutabilirsiniz Bu şekilde bende sizinle uçurabilirim” dedi kaplumbağa.

“Bu çok iyi bir fikir, ama ağzını herhangi bir nedenle açmamaya dikkat etmelisin Eğer açarsan ölebilirsin” dedi kuğulardan biri.

Kaplumbağa bunu kabul etti. “Sana ne söylediğimizi unutma!” diye hatırlattı kuğular uçmaya hazırlandı ve gökyüzünde uçmaya başladılar. Göle gitmek için köyün üzerinden uçmak zorunda kaldılar. Köyün üzerinden uçarken insanlar onları fark ettiler ve bu şaşırtıcı görüntüyü izlemek için sokaklarda koşmaya başladılar. İnsanlar: zeki kuşlara bakın! Bunlar bir çubuk üzerinde bir kaplumbağa taşıyorlar!” diye bağırıyorlardı. Herkes çok heyecanlanmıştı.

“Bu Benim fikrimdi  Ben çok zekiyim. Onlara bunun benim fikrim olduğunu söylemeliyim” diye düşündü kaplumbağa. Konuşmak için ağzını açtı, ama aptal kaplumbağa bir şey söyleyemeden düşüp öldü.

Kuğular ölü arkadaşlarına baktılar ve “Ah aptal arkadaşımız ağzını açmasaydı şu anda bizimle yeni evinde mutlu olucaktı”diye düşünüp üzüldüler.

Bir önceki masalımız olan Yılan ve Aptal Kurbağalar Masalı başlıklı masal hayvan masalları, kurbağalar masalı ve yılan masalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın