Karga ve Kolye Masalı

Bir zamanlar bir karga eşiyle birlikte bir ağacın üstünde yaşardı. Orda çok mutluydular ama bir sorun vardı. Karganın eşi yumurtalarını yuvasına bıraktığında ağacın dibindeki delikte yaşayan dev bir yılan ortaya çıkıp tüm yumurtalarını yerdi. Bütün kargalar bu durumdan şikayetçiydiler dişi karga ağlayarak

“bu kötü yılanın yumurtalarımızı yemesine izin vermemeliyiz, buna bir çözüm bulmalıyız” dedi.  En iyisi dostumuz çakala gidelim. “O çok akılıdır kesinlikle bize yardımcı olur.” dedi karga. Her ikisi de çakal arkadaşlarının yaşadığı ormandaki mağaraya uçtu.

Çakal onların geldiğini gördü.  “Merhaba arkadaşlarım. Neden bu kadar üzgün ve endişeli görünüyorsunuz? dedi Çakal:  “Size nasıl yardımcı olabilirim?” Diye sordu.  “Eşim yumurtalarımızı yuvaya koyduğunda, ağacın dibinde yaşayan kötü bir yılan onları yiyor”dedi karga.“Ondan kurtulmak ve çocuklarımızı kurtarmak istiyoruz. Lütfen bize yardım et” dedi karga.

Çakal uzun bir süre düşündü “Ne yapmanız gerektiğini biliyorum”dedi çakal ve planını kargalara anlattı.

Kraliçe ormandaki nehre her gün gelip girerdi. Nehre girerken kıyafetlerini ve tüm mücevherlerini çıkarırdı ve onları nehir kıyısına bırakırdı. Ertesi gün kraliçe ve hizmetçiler nehre girdi.

“Ne yapman gerektiğini biliyorsun değil mi?” Diye sordu karga eşine, evet biliyorum dedi eşi. Her ikisi de giysi ve mücevherlerin üzerinde uçtular. Dişi karga hızla gagasıyla değerli bir inci kolye aldı. erkek kargada, kraliçenin ve onun hizmetçilerinin dikkatini çekmek için yüksek sesle çığlık atmaya başladı.

“Ah, bu kargalar inci kolyemi aldı.” diye bağırıp ağladı kraliçe. Kolyemi kargalardan geri alın! diye emir verdi gardiyanlara

Karga yılanın bulunduğu ağacın yanına uçtu gardiyanlar da onu takip ettiler. gürültüyü duyan yılan yuvasının deliğinden çıktı . Dişi karga bileziği yılanın olduğu yere bıraktı.

“Dikkat et! Kolyenin yanında kocaman bir yılan var” diye bağırdı bir gardiyan.

Yılan ne olduğunu anlamadan gardiyanlar keskin mızraklarla ona saldırdılar ve onu öldürdüler. Daha sonra gardiyanlar kolyeyi aldılar ve kraliçelerine geri götürdüler. Diğer bütün kargalar bu iki kargaya teşekkür ettiler ve çocukları ile mutlu bir şekilde yaşadılar.

Bir önceki masalımız olan Karga ve Kartal Masalı başlıklı masal çoban masalları, çocuk masalları ve hayvan masalları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın