Karga ve Kartal Masalı

Parlak ve güneşli bir gündü. Yokuştan aşağı koyunlar otluyordu. Beyaz renkli küçük kuzular oyun oynuyordu. Sürüsünün güvende ve mutlu olduğunu gören çoban büyük bir ağacın yanında uyuya kaldı. Gökyüzünde aniden bir kartal gözüktü küçük bir kuzuyu pençeleriyle tuttu ve çok hızlı bir şekilde uçtu ordan, o kadar hızlıydı ki uyuyan çoban hiçbir şey duymadı.

Çobanın uyuduğu ağacın üzerinde bir karga oturuyordu. Kartalın kuzuları nasıl yakaladığını ve yuvasına götürdüğünü gördü.

“Akşam yemeği için çok iyi bir yol” diye düşündü.

Karga da kartalın yaptığı gibi yapmaya karar verdi. Onun için çok kolay bir iş gibi görünüyordu.

“Kartal yapabiliyorsa bende yapabilirim” diye düşündü.

Önce hangi kuzuyu alacağına karar vermek için koyun sürüsüne baktı. Ağacın hemen altında, çobanın tarafında tombul bir koyun duruyordu.

“Evet bu benim için çok iyi bir yemek olur “dedi.

Karga çok acıkmıştı ve o koyunu yiyeceğini düşündükçe ağzı sulanıyordu. Karga sesizce aşağı uçtu, aynı kartalın yaptığı gibi koyunu pençesiyle sıkıca tuttu. Karga onu yuvasına götürmek için ne kadar çabalasada koyunu kaldıramadı.

Koyun büyüktü ve karganın taşıyamayacağı kadar ağırdı. Karga tekrar tekrar denedi, ama başaramadı.

Koyun Kargayı sırtında hissetti ve çok sinirlendi. Sen ne yaptığını sanıyorsun seni pis kuş? Omzunun üzerinden ona bakıyordu. Koyun Kargayı uzaklaştırmaya çalışdıkça karga onu daha sert tutuyordu.

“Bırak beni”diye bağırdı koyun.  Karga’yı sırtından atmaya çalıştı. Karga:” bu iyi bir fikir değildi koyunu kaldıramıyorum gidip yiyeceğimi başka yerde aramalıyım “dedi.

Karga uçup gitmeye çalıştı, ama hareket edemediğini farketti. Pençeleri koyunun derisine takılmıştı ayaklarıyla çekmeye çalıştı ama yapamadı ayakları çok sıkı takılmıştı .

Nasıl kurtulucam burdan karga korku ve umutsuzlukla yüksek sesle bağırdı. Koyun ağacın etrafında koşmaya başladı, öfkeyle koşuyordu Çoban sesi duyunca uyandı koyunların tehlikede olduğunu düşünüp hızlıca kalktı yerinden.

Gördüğü şeye çok şaşırdı çoban. koyun ağacın etrafında dönüyordu .Sırtında ‘da karga vardı, karga bağırıyor ve uçmaya çalışıyordu.

Çoban gülmeye başladı. Çoban Koşan koyunu durdurdu ve sakinleştirdi. Koyun durduğunda , Çoban çuvalından bir makas çıkardı. Kargayı bir eliyle tuttu ve ayağının takılan kısmını makasla kesti.

Ne yapıyorsun sen ? diye sordu Çoban, kartal gibi olmaya çalışıyorsun değil mi? Çoban tekrar gülmeye başladı.

Karga korkudan ve utançtan titriyordu. Çobanın bir an önce onu bırakmasını istiyordu. Böylece yuvasına uçup saklanabilirdi.

Sonunda, Çoban Karganın gitmesine izin verdi. Karga kanatlarını çırptı ve hızlı bir şekilde ordan uçtu.

“Bir daha kartal olmak istersen kendi bedenine göre bir hayvan seçmelisin “dedi çoban

Aptal karga , kendisi gibi diğer kargaların yaptığını yapacağına söz verdi.

Bir önceki masalımız olan Keklik ve Yılan Masalı başlıklı masal çocuk masalları, hayvan masalları ve keklik ve yılan masalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın