Baykuş ve Kuğu Masalı

Bugün kısa masallar arasında oldukça popüler olan Kankasya ve Sumitra’nın masalını okuyacaksınız. Baykuş ve Kuğu masalı güzel br fikre sahip. Çocuklar için iyi bir masalın barındırması gereken tüm özellikleri barındıran bu masal hem kısa hemde anlamlı bir hikayeye sahip. Masalı okumak için yazımızın devamına bakabilirsiniz.

Bir zamanlar kankasya adında bir baykuş ve Sumitra adında bir kuğu vardı. Sumitra kuğuların kralıydı. Kankasya ise sıradan bir baykuştu.Günlerden bir gün Kankasya arkadaşıyla buluşmak için göle uçtu. “Günaydın Sumitra, bugün nasılsın?” Diye sordu.

“Günaydın dostum, ben iyiyim Sadece bazı kral arkadaşlarımla anlaşamıyorum” dedi. Sumitra: “beni yalnız bırak lütfen biraz düşünmem gerekiyor” dedi.

Kankasya: “Tabiki arkadaşım seni burada bekleyeceğim” dedi. Sumitra düşünmek için gittikten sonra Kankasya kendi kendine, “Sumitra benim sıradan bir baykuş olduğumu öğrenirse, arkadaşım olmaktan vazgeçer. Onu etkilemeliyim. ”diye düşündü.

Kankasya yiyecek bulmak için ormanda uçarken, bir asker kampı ve komutan gördü. Aniden bir fikir geldi aklına.Gölete geri uçtu ve Sumitra’yı çağırdı. “Gel ve krallığımı ziyaret et” diye davet etti Sumitra’yı

“Birgün kesinlikle krallığını ziyaret etmeye gelirim” diye yanıtladı Sumitra. “Birgün değil”diye konuştu kankasya “Bugün gelmelisin.” Sumitra kabul etti ve Kankasya Sumitrayı askerlerin kamp yaptığı yere götürdü.

“Bu benim krallığım ve bunlar benim emrimdekiler” dedi. Ancak Sumitra Kankasya’nın kral olmadığını biliyordu. Ama arkadaşının duygularını incitmek istemedi.

“Vay canına!” diye bağırdı Sumitra.

“Askerleriniz harekete mi geçiyor diye konuştu.

“Hayır! Benim İznim olmadan hareket edemezler Baykuş kampın üzerinden yüksek sesle uçtu. Komutan baykuşu duydu ve “Baykuş geçti Kötü bir alamet, Yürüyüşümüzü ertelemeliyiz.” Dedi.

Ertesi gün Kankasya ve Sumitra aynı yere geldi. Ordu hareket etmeye hazırlanırken yine baykuşu gördüler ve yine durdular. Üçüncü gün yine Kankasya’yı gördüler.

“Ah pis baykuş, birisi onunla ilgilensin” diye öfkeyle bağırdı komutan.

Sumitra: “Fakir arkadaşım bu kez çok ileri gitti” diye düşündü kendi kendine

Bir asker öne doğru adım attı ve dalda tünemiş olan baykuşa bir ok attı. Kankasya’nın yanında bulunan Sumitra okun geldiğini görmedi. Ok Sumitra’ya çarptı ve öldü.

“Ah kendi aptallığım yüzünden en iyi arkadaşımın ölümüne neden oldum.”diye düşündü ve çok üzüldü Kankasya.

Bir önceki masalımız olan Tüccar ve Aptal Berber Masalı başlıklı masal berber masalı, kısa masallar ve Tüccar ve Aptal Berber Masalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın