Aslan ve Oduncu Masalı

Bir zamanlar ormanların kralı olan Aslan, Çakal ve Karga ile birlikte yaşıyordu. Çakal ve Karga her zaman aslanın yanında gezer onun yediklerinden arta kalanları yerlerdi.

Ormana yakın bir köyde bir oduncu yaşardı oduncu. Her gün odun kesmek için baltasıyla ormana giderdi. Bir gün oduncu bir ağacı kesmeye çalışırken arkasında bir ses duydu. Arkasına dönüp baktığında bir aslanın ona doğru baktığını ve saldırmaya hazırlandığını gördü. Oduncu akıllı bir adamdı. hemen aslanla konuşmaya çalıştı “Selam ormanın kralı Seninle tanışmak bir şeref benim için” dedi.

Aslan şaşırdı “Benimle tanışmak bir şeref mi? Benden korkmuyor musun?”

Oduncu: Sana çok saygı duyuyorum, Seninle tanışmayı çok istiyordum.” Benim eşim çok iyi bir aşçı onun sebzeli yemeklerini tatmanı isterim”dedi.

“Sebze mi? Sadece et yediğimi bilmiyor musun? ” diye sordu Aslan şaşkınlıkla.

“Eşimin sebzeli yemeklerini tadarsan et yemeyi bırakırsın” dedi oduncu gururla.

Aslan çok açtı ve oduncunun teklifini kabul etti.

“Çakal ve Karga bugün benimle değil” diye düşündü Aslan .

Aslan yemeğin gerçekten çok lezzetli olduğunu görünce şaşırdı. “Hiç bu kadar iyi yemek yemedim” dedi.

“Yemeğimi her gün paylaşabilirim seninle ama hiç kimse arkadaşlığımızı bilmemeli  buraya yalnız gelmelisin.

Aslan söz verdi ve her gün oduncu tarafından getirilen öğle yemeğini yedi. Aslan’la oduncunun dostlukları günden güne güçlendi.

Karga ve çakal, aslanın neden avlanmayı bıraktığını öğrenmek istiyorlardı. “Aslan avlanmazsa açlıktan ölürüz” diye konuştu Çakal.

Haklısın, dedi karga. “Aslana ne olduğunu bulmalıyız” Ertesi gün aslanı güvenli bir mesafeden takip ettiler ve oduncunun getirdiği öğle yemeğini yediğini gördüler.

“Demek bu yüzden Aslan artık avlanmıyor” dedi Çakal Karga’ya.“ Aslanın yemeğini bizimle paylaşması için oduncu ile olan dostluğunu bozmalıyız diye konuştular.

Aslan o akşam evine döndüğünde karga ve çakal onu bekliyorlardı, kralım neden bizi unuttun? Lütfen eskisi gibi yanında gezmemize izin ver diye yalvardılar.

” Hayır! Benim bir arkadaşım var onunla tanıştığımdan beri et yemekten vazgeçtim, “dedi Aslan.

“Arkadaşınla tanışmak istiyoruz” dedi karga

Ertesi gün oduncu her zamanki gibi Aslan’ı bekliyordu. Aniden sesler duydu. Oduncu çok dikkatli ve zeki bir adamdı. Hemen uzun boylu bir ağaca tırmandı. Uzakta, Aslan’ın yaklaştığını görüyordu. Ama bu sefer Aslan’la birlikte bir Karga ve Çakal vardı. “Bu ikisi olursa Aslan’la olan dostluğum çok uzun sürmez” diye düşündü.

Aslan ağacın yanına geldi ve oduncuya seslendi, “Aşağı in ve yanımıza gel “dedi

Oduncu: “bana söz vermiştin arkadaşlığımızı kimse bilmeyecekti, eğer bu ikisi sana katılırsa beni öldürmen için seni kandırabilirler, sende arkadaşlığımızı unutabilirsin” dedi.

Bir önceki masalımız olan Aptal Aslan Masalı başlıklı masal aptal aslan masalı, aslan masalı ve çocuk masalları hakkında bilgiler verilmektedir.

“Aslan ve Oduncu Masalı” üzerine bir yorum

Yorum yapın