Aptal Karga Masalı

Soğuk bir kış günüydü, kar heryeri kaplamıştı. Sincaplar, kirpiler ve diğer hayvanlar bu soğuk kış aylarında sıcak yuvalarına çekilmişlerdi. Kırlangıçlar ve diğer kuşlar çok önceden sıcak ülkelere uçmuşlardı. Sümüklü böcek ve salyangozlar bile ortada yoktular. İlkbaharı beklemek için karanlık ve sıcak ormanlara saklanmışlardı. Ormanlar ve tarlalar sessiz ve boştu. Akşam yemeği için sadece büyük, siyah bir karga avlanıyordu.

Karga bütün gün yiyecek arayışı içinde uçmuştu ama hiçbir şey bulamamıştı. Küçük bir fare ya da başka hayvanların yediğinden kalan artıklar bile yoktu. Karga yorgunluktan ve açlıktan bitkin düşmüştü.

“Yemek yemem gerekiyor yoksa fazla yaşayamam” diye düşündü ve son bir umutla uçmaya başladı
Karga uçarken bir yerden duman çıktığını gördü. “Dumanın ateş olduğuna, ateşinde yemek olduğuna işarettir” diye düşündü karga ve dumanın çıktığı yere doğru uçtu.

Duman bir çiftçi karısının akşam yemeği için hazırladığı büyük bir çiftlik evinin bacalarından geliyordu. Ocaktaki büyük tencerede güveç yemeği vardı ve taze pişmiş ekmeklerde masanın üzerindeydi. Çiftçinin karısı pencereyi açık bırakmıştı, böylece pencereden gelen soğuk hava tereyağının erimesini ve peynirin terlemesini önlüyordu.

Karga, açık pencerenin yanına geldi. Büyük bir hızla pencereden içeri girdi. Büyük siyah gagasıyla peynir aldı ve uçtu. Çiftçinin karısı o sırada yemeği karıştırıyordu, tekrar pencereye döndüğünde kargayı görmemişti. Karga bu durumdan çok memnun kalmıştı. bu Soğuk kış ayında bir parça peynir bulduğu için kendini şanslı hissediyordu.

Karga peyniri rahat bir şekilde yemek için büyük bir ağacın yanına doğru uçtu. O sırada
yaşlı bir tilki, çiftçinin bahçesindeki çalılar arasında saklanıyordu. Oda karga gibi yiyecek aramak için tüm gün ormanlarda ve tarlalarda gezmişti ama yiyecek hiçbir şey bulamamıştı.

“Bu akşam yemek yemem gerekiyor”diye düşündü tilki.

Tilki ordan tam dönecekken büyük bir ağacın dalında gagasıyla bir parça peynir yiyen kargayı gördü.
“O peyniri kargadan almalıyım akşam yemeğim için çok iyi olur”diye düşündü tilki

Tilki karganın rahat davrandığını gördü. Sinsice güldü kendi kendine, ağacın yanına doğru yürüdü tilki.

“ İyi akşamlar Bugün iyi görünüyorsunuz”diye lafa girdi tilki

Karga şaşırarak tilkiye baktı, daha önce tilkinin böyle kibar konuştuğunu görmemişti.

Tilki devam etti. “Ah Bayan karga, ne kadar güzelsin, tüylerin de çok siyah! Çok pürüzsüz ve parlak! daha önce böyle güzel tüyler görmedim! Karga daha çok şaşırdı. Daha önce hiç kimse ona böyle iltifat etmemişti. Aslında karga kendini hep güzel bulurdu ama başkasından iltifat duymak hoşuna gitmişti.

Tilki ona baktı ve “Ne kadar zarif bir kargasın kartaldan bile daha iyi uçuyorsun dedi kargaya.

Karga göğsünü kabarttı , duydukları hoşuna gidiyordu

Tilki derin bir nefes aldı ve devam etti. Pençeleriniz demirden daha sağlam ve güçlü bayan karga dedi. Tilki devam ettikçe karga kendinden geçiyor adeta kendisiyle gurur duyuyordu Karga şimdiye kadar en güzel, en zarif ve en güçlü kuş olduğunu düşünüyordu.

Tilki kendi kendine güldü gizlice ,hayretle Kargaya baktı ve sevgili karga sesini hiç duymadım, sesin dünyadaki en güzel sestir ve senin kadar güzeldir dedi tilki ve devam etti; Sevgili karga benim için şarkı söyler misin?

Karga kendisiyle gurur duyuyordu diğer bütün kuşlar ona kötü bir sesi olduğunu söylerdi ve işte Tilki ona şarkı söylemesi için yalvarıyordu!

Karga derin bir nefes aldı ve gagasını yüksek sesle ve gürültülü bir şekilde açtı. Peynir parçası yere düştü! Tilki karga anlamasın diye hemen peyniri yuttu .

Tilki gülerek yürüdü ‘Bir dahaki sefere bayan karga, kendinize dikkat edin ve her söylenene inanmayın dedi ve ağaçların arasından gitti.

Karga kendini aptal gibi hissetti. Tilki zekice ve sinsice davranıp onu kandırmıştı. Karga tüylerini karıştırdı ve aç geçecek bir gece için kendini hazırladı.

Bir önceki masalımız olan Sadık Gelincik Masalı başlıklı masal hayvan masalları, masal oku ve sadık gelincik masalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapın